ULTIMA ORĂ
Adrian Veștea, campionul dialogului cu orice și oricineSimion, campionul verticalității elastice: de la „Nu vom vota PSD" la „Hai, poate totuși"Fără trădători în partid: PNL cere demisia a cinci lideri, amenințând cu excluderea după decizia Congresului extraordinarPuciul de la Cotroceni și dâra de sânge din PNL: Cum a stopat Ilie Bolojan reinventarea USLRuptură totală între Cotroceni și PNL: Conducerea liberală denunță desemnarea lui Adrian Veștea drept un „act ostil” și o încercare de fărâmițare a partidului în interesul PSDNicușor Dan îl desemnează pe Adrian Veștea ca noul prim-ministruAdrian Veștea, campionul dialogului cu orice și oricineSimion, campionul verticalității elastice: de la „Nu vom vota PSD" la „Hai, poate totuși"Fără trădători în partid: PNL cere demisia a cinci lideri, amenințând cu excluderea după decizia Congresului extraordinarPuciul de la Cotroceni și dâra de sânge din PNL: Cum a stopat Ilie Bolojan reinventarea USLRuptură totală între Cotroceni și PNL: Conducerea liberală denunță desemnarea lui Adrian Veștea drept un „act ostil” și o încercare de fărâmițare a partidului în interesul PSDNicușor Dan îl desemnează pe Adrian Veștea ca noul prim-ministru
|
ULTIMA ORĂOPINIE· Național

Adrian Veștea, campionul dialogului cu orice și oricine

Adrian Veștea, noul premier desemnat, își afirmă public disponibilitatea de a dialoga cu orice partid, fără prejudecăți, pentru a asigura consensul politic. George Simion, liderul AUR, îl invită la discuții, testând limitele democrației și ale colaborării politice. Veștea pare hotărât să treacă peste orice linie roșie pentru a obține sprijin parlamentar.

Adrian Veștea, campionul dialogului cu orice și oricine

Adrian Veștea, premierul desemnat al momentului, este maestrul absolut al consensului cu oricine are un vot la purtător. Rar s-a văzut pe scena politică românească atâta elasticitate democratică: domnul Veștea a anunțat, cu litere mari pe Facebook, că este „un om al dialogului și al consensului", gata să vorbească fără prejudecăți cu „orice formațiune politică votată de români". Fără excepții, fără menajamente, fără să țină cont de ce îi spune șeful de partid sau majoritatea parlamentară. Oricine aduce voturi la masa guvernării are ușa larg deschisă la Palatul Victoria. Dacă trebuie să treacă și pe la sediul AUR, cu atât mai bine pentru ilustrația manualului de democrație originală.

George Simion, președintele AUR și omul cu agenda de seară plină de invitați, a pus lucrurile pe tapet simplu: „Îl aștept pe domnul Veștea până diseară, la ora 20.00, la sediul formațiunii noastre, pentru a discuta ceea ce vrea să facă pentru țară." O invitație ca la nuntă, cu oră fixă, ca să nu se încurce lumea în calendar. În plus, Simion nu s-a sfiit să ceară ca și Nicușor Dan să explice public dacă are nevoie de voturile AUR și să clarifice, eventual într-o întrevedere, dacă parlamentarii AUR mai sunt sau nu „extremiști". Un test de puritate democratică, pe care Veștea pare dispus să îl treacă cu brio, chiar dacă perdeaua de fum a liniei roșii trasate de Nicușor Dan se dovedește, la o privire mai atentă, mai degrabă un fir de ață.

Mandatul primit de Veștea de la Nicușor Dan era clar: să construiască o majoritate, dar fără sprijinul AUR. Așa suna, cel puțin, linia roșie din manualul de bune practici al președintelui. În realitate, însă, Veștea s-a dovedit mai priceput la slalom decât la respectarea traseelor primite ca sarcină. Chiar dacă PNL a anunțat cu mândrie că îl va exclude din partid, Veștea merge înainte, cu ochii țintiți spre scaunul de prim-ministru, indiferent de cine îl împinge de la spate sau de cine îi pune piedică.

Să ne amintim că Veștea deja bifase o performanță la capitolul trădare: întâlnirea discretă cu președintele României, fără acordul partidului și fără să-l anunțe pe Ilie Bolojan, a făcut valuri în interiorul PNL. Un gest de independență? Sau doar primul pas pe drumul lung al celor care schimbă tabăra de două ori pe săptămână, în funcție de ofertele de pe piață? Cert este că, odată pornit pe panta dialogului cu oricine, Veștea pare hotărât să devină recordmanul absolut al negocierilor fără criterii.

În Parlament, lista formațiunilor care cochetează cu extremismul e ceva mai lungă decât lista de ingrediente de la o pizza ieftină. Pe lângă AUR, se mai găsesc și SOS sau POT, partide conduse, după caz, de Diana Iovanovici Șoșoacă, Anamaria Gavrilă sau alți lideri cu aspirații mari și rezultate modeste. Dar, cumva, aceste mici găști nu deranjează pe nimeni, fie din cauza confuziei ideologice, fie din motive de amuzament general. Important e ca Veștea să nu le ocolească, dacă are nevoie de două-trei voturi în plus.

Faptul că PNL a anunțat azi că îl va exclude pe Veștea din partid nu pare să-l tulbure prea mult. Unica ieșire din postura de „subiect principal de glumă al întregii Românii" este să forțeze formarea unui guvern, fie și cu prețul trădării pe față a mandatului primit, fie și cu riscul irelevanței politice totale. Câtă vreme există posibilitatea investiturii, contează mai puțin cu cine și la ce oră se negociază.

Ilie Bolojan, cel care a încercat să pună PNL pe un făgaș mai conservator și onest, știe că sunt totuși câteva filiale care joacă la două capete. Pe aceste filiale mizează gruparea Thuma, Ghroghiu, Veștea, Bogdan și Anisie. Supraviețuirea politică a grupării „trădătorilor" ține acum exclusiv de trecerea guvernului Veștea. Restul detaliilor, cine cu cine, de ce și pentru cât timp, nici nu mai contează. Totul pentru guvern, totul pentru scaun, totul pentru istorie. Asta de pe marginea istoriei, evident.

Sunt detalii absurde, așa cum îi șade bine circului politic autohton: Veștea e gata să negocieze cu George Simion la ora 20:00, promițând pe Facebook, cu majuscule de om responsabil, că nu va ocoli niciun dialog, indiferent de etichetă sau de recomandarea lui Nicușor Dan. Cu alte cuvinte, dacă mâine apare un nou partid al Evaziunii Fiscale sau al Tradițiilor Inventate, Veștea va fi acolo, cu programul de guvernare sub braț.

Granița dintre trădare și strategie a devenit mai subțire decât hârtia de calc. Când un premier desemnat se declară „deschis pentru orice dialog", dar partidul îl dă afară pentru prea multă deschidere, iar președintele tace, e clar că s-a atins performanța maximă a elasticității politice de tip balon de săpun. În tot acest timp, Nicușor Dan păstrează misterul asupra mandatului exact acordat, lăsând loc speculațiilor că poate, totuși, Veștea are binecuvântarea prezidențială pentru pactul cu AUR.

Rezultatul: blocajul perfect. Veștea și-a asumat dialogul cu orice formațiune politică votată de români, inclusiv AUR, în timp ce Simion a pus condiții clare pentru întâlnire și a cerut clarificări publice privind poziția față de parlamentarii AUR. Negocierile urmează să determine dacă această deschidere către dialog va produce un guvern funcțional sau va rămâne o declarație de intenție fără consecințe politice concrete.

politicaguverndialogadrian-vesteaaurconsens
Urmărește-ne

Comentarii

Fii primul care comentează.